طراحی داخلی ، طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی اشپز خانه

طراحی دکوراسیون داخلی


نگاهی به آشپزخانه های مختلف بیندازید! بی گمان اولین چیزی که در آن محوطه، نظر شما را به خود جلب خواهد نمود کابینت های آشپزخانه است.همگی اذعان داریم که در اکثر آشپزخانه ها، قسمت زیادی از فضا به کابینت ها اختصاص داده می شود. در حقیقت با نصب کابینت ها و اختصاص دادن فضای زیادی به آنها، نوعی فضاسازی انجام می گیرد که بدین طریق می توان فضای مناسب و بیشتری جهت نگه داری سایر لوازم آشپزخانه ایجاد کرد.

آشپزخانه یکی از مهم ترین فضاهای خانه است و افراد خانواده برای آماده کردن و صرف غذا در این فضا دور هم جمع می شوند. چیدمان آشپزخانه در کارایی آن بسیار مؤثر است و طراحی نامناسب آن باعث می شود افراد نتوانند به راحتی فعالیت های خود را انجام دهند. در ادامه نکاتی در قالب یک اینفوگرافیک در مورد چیدمان و طراحی این فضا بیان می شود. انواع چیدمان U شکل، L شکل، جزیره ای و … معرفی و نکاتی در مورد مثلث کار، قرارگیری عناصر اصلی آشپزخانه، قرارگیری میز غذاخوری و… بیان می گردد.

نخست لازم است با مفهوم “مثلث کار” در آشپزخانه آشنا شویم. می‌دانیم سه عنصر اصلی در هر آشپزخانه‌ای وجود دارد که فرد همواره بین آن سه عنصر در حرکت است؛ یخچال، ظرف‌شویی و اجاق‌گاز؛ اگر این سه عنصر را به‌عنوان نقاطی در نظر بگیریم و با خطوطی به هم وصل کنیم مثلثی حاصل می‌شود که به‌اصطلاح “مثلث کار” نام دارد. درواقع افراد حین کار در آشپزخانه در این مثلث فرضی بیشترین رفت‌وآمد را دارند. اما در طراحی و چیدمان آشپزخانه‌تان بایستی به این مثلث فرضی توجه کنید. نباید مانعی در آن وجود داشته باشد و اینکه محیط این مثلث خیلی بزرگ نباشد (فاصله بین عناصر اصلی آشپزخانه زیاد نباشد)

طراحان دکوراسیون داخلی  معتقدند که طراحی کابینت آشپزخانه نقش مهمی در دکوراسیون ان دارد . امروزه بنابر افزایش تقاضا، انواع و اقسام مدل ها، طرح ها و رنگ های مختلف کابینت در بازار موجود است. اگر شما به عنوان یک خریدار، به مغازه های مرتبط با کابینت ها سری بزنید، بی شک به علت فراوانی گزینه های مورد انتخاب، سردر گم خواهید شد چه رنگی ؟ چه طرحی؟ چه مدلی ؟

 آشپزخانه های امروزی دیگر تنها مکانی برای کارهای آشپزی نیستند. آشپزخانه امروزی اتاق نشیمن، اتاق بازی، دفتر کار، استراحتگاه ، اتاق غذاخوری و محل تبادل افکار است. برای تبدیل آشپزخانه به محیطی  زنده و جاری از زندگی باید همه این کاربردها را در نظر گرفت.
برای طراحی آشپزخانه بیش از هر اتاق دیگری در خانه نیازمند دوراندیشی و آماده سازی هستید، چه بخواهید به دلیل خش افتادن سطوح کار دست به تعویض آنها و اقدام به خرید یک برند جدید بزنید و یا تصمیم به تغییر مدل آشپزخانه تان داشته باشید و یا تنها قسمتی از کابینتها را عوض کنید اجرای آشپزخانه باید بگونه ای باشد که اولویتها و نیازهای شما را در برگیرد. هماهنگی بین راحتی، تاثیرگذاری و زیبایی راز یک آشپزخانه کامل است.پس آشپزخانه ای را خلق کنید که بهترین امکانات را برای زندگی شما به ارمغان آورد.
 با مطالعه این یادداشت، شاید بتوانید در جهت بهترین انتخاب خود، چند گام پیش بروید!

یک کابینت خوب و با دوامی بالا در قلب خانه شما نقش مهمی را در زیبایی و کارآیی آشپزخانه شما و خانه شما ایفا می‌ نماید. در نتیجه شناخت دقیق تمام اجزای تشکیل دهنده ی یک کابینت در آشپزخانه نقشی بسیار مهم در انتخاب یک کابینت مناسب برای شما خواهد داشت.

اجزای اصلی یک کابینت عبارتند از :

درب کابینت :

در مورد تولیدکنندگان درب کابینت ها می‌ توان از دو محصول مرغوب و مناسب که در کشور ترکیه ساخته می شود نام برد که البته اخیرا یک شرکت کشور خودمان نیز اقدام به تولید این نوع دربهای کابینت نموده است. ضخامت این دربها بر خلاف دربهای معمولی کابینت ، ۱۸ میلیمتر می باشد که با روکش پی وی سی دارای شش تیپ مختلف و تنوع رنگی بیش از بیست رنگ می باشد. نوع دیگری از دربهای کابینت آشپزخانه نیز که به تازگی به بازار ایران وارد شده به نام ‌هایگلاس. این دربها دقیقا همان مشخصاتی که در بالا قید شد را دارا می باشند اما در زمینه روکش این درب ها از روکش هایی با جنس براق شبیه رنگ‌های پلی‌استر (براق) استفاده می کنند که جذابیت فوق العاده ای در ترکیب بندی کابینت آشپزخانه ایجاد می نماید.

بدنه ی کابینت :

درمورد اجرای دکوراسیون داخلی  بدنه ی کابینت باید به دو نکته ی اصلی توجه نمود : جنس بدنه کابینت باید با مغز ام دی اف یا نئوپان و با روکش ملامینه ساخته شده باشد و نکته ی دوم این می باشد که لبه بدنه کابینت نوارکاری شده باشد تا نمای زیبایی به کار بدهد ، البته رنگ نوارکاری باید همرنگ و یا متناسب با رنگ کابینت باشد. در بازار ایران ، کابینت‌ها اکثرا با بدنه نئوپان و روکش کاغذی و نوار اطویی ساخته می‌ شوند که این نوع کابینت کیفیت خوبی ندارد و استفاده از این نوع بدنه در کابینت آشپزخانه شما توصیه نمی گردد. یعنی بهتر می باشد جنس بدنه کابینت نیز از نوع MDF انتخاب گردد ، برخی از تولید کنندگان کابینت برای ارزان تر شدن کابینت بدنه را از حنس نئوپان استفاده می نمایند ولی چون مشتریان قادر به شناسایی نمی باشند متوجه نمی شوند.

صفحه ی کابینت :

در حال حاضر در بازار ایران پنج نوع صفحه کابینت موجود می باشد : صفحه کابینت ام دی اف 32 میلیمتر ، روکش اچ پی ال – صفحه ی نئوپان ، روکش اچ پی ال – صفحه ام دی اف ، صفحه با روکش ملامینه – صفحه ی پلی وود ، روکش اچ پی ال – صفحه ی سنگ مصنوعی تمام اکریلیک

بطور کلی می توان کابینت ها را از نظر سفارشی بودن و قیمت به سه دسته طبقه بندی کرد.

*کابینت های معمولی

ابعاد، اندازه ها و همچنین شکل و حالت این نوع کابینت ها کاملا محدود است و به لحاظ قیمت نیز، برای همه افراد با هر توان و سطح مالی، تقریبا مقرون به صرفه و مناسب می باشند و نقطه ی قوت این گونه از کابینت ها هم ، همین نکته است.
کابینت های معمولی ، شکل و اندازه ای مطابق با استانداردهای متداول دارند و از آن جایی که ابعاد و قطعات این کابینت ها، به طور استاندارد و تقریبا بصورت پیش ساخته وجود دارد، می توان انتظار داشت که در کوتاهترین زمان (همان روز و یا حداکثر ظرف چند روز) آماده ی نصب در منزل مشتری شوند .

* کابینت های نیمه سفارشی

در سفارش این نوع از کابینت ها، خریدار می تواند با توجه به بودجه و موقعیت آشپزخانه منزلش، از بین دو گزینه ی اندازه و شکل، یکی را انتخاب نماید.
اندازه ها و اشکال متفاوتی از این نوع کابینت ها در بازار موجود است که از یک سو، این چنین تنوعی ، باعث می شود مشتریان امکان حق انتخاب بیشتری ازبین چند گزینه ی شکل و اندازه داشته باشند؛ و از سوی دیگر، به دلیل اعمال نظر مشتریان در انتخاب شکل و اندازه ی دلخواه، این کابینت ها نیمه سفارشی محسوب شده و قیمت بالاتری را به خود اختصاص می دهند.
قطعات این نوع از کابینت ها به صورت از پیش ساخته آماده نیست و معمولا متصدیان، این گونه از کابینت ها را پس از سفارش مشتری به کارگاه، می سازند؛ از این رو، زمان ساخت و آماده سازی این نوع از کابینت ها بیشتر از کابینت های معمولی است.

* کابینت های سفارشی

ممکن است در آشپزخانه ی شما، یک گوشه و یا یک فضای بد شکل با ابعاد نامتعارف وجود داشته باشد که نتوانید عیوب آن را با کابینت های معمولی و نیمه سفارشی برطرف نمائید، این جاست که پیشنهاد می کنیم به سراغ کابینت سازان سفارشی بروید.
کابینت سازان سفارشی، قادرند با هر شکل و حالتی کار کنند . آنها می توانند با توجه به نقطه نظرات مشتریان خود، کابینت ها را تقریبا به هر شکل و حالتی که مشتری مایل است ، بسازند.
البته از طرف دیگر باید گفت که این نوع از کابینت های دست ساز، گران ترین نیز می باشند و قیمت نهایی آن ها با توجه به اندازه، مواد مصرفی و گزینه های انتخابی، متغیر است.
همچنین بهتر است بدانید، ساخت این گونه از کابینت ها، نسبت به کابینت های معمولی و نیمه سفارشی ، زمانی زیادی را می طلبد و به همین خاطر، زمان مشخص شده برای ارسال و نصب سفارش تقریبی است و با توجه به برنامه ی کاری کابینت ساز متفاوت خواهد بود.

*ملحقات و لوازم جانبی به کار رفته در کابینت ها

در کابینت های سفارشی ملحقات و لوازم جانبی بیش از کابینت های معمولی ارائه می شود و بنا بر تقاضا های مشتریان ممکن است دامنه ی گسترده ای از انواع ملحقات و لوازم جانبی در این نوع از کابینت ها استفاده شود. البته این بدان معنا نیست که کابینت های معمولی، هیچگونه لوازم جانبی ندارند، بلکه می توان در این کابینت ها نیز با نصب انواع قفسه، سینی، کشو و غیره کارآیی آنها را تا حدود زیادی افزایش داد.

* یراق آلات به کار رفته در کابینت ها

یراق آلات، آلات تزئینی هستند که کابینت سازان برای زیبایی به کابینت ها می آویزند. حتی ساده ترین کابینت های معمولی را هم می توان با استفاده از قفل و دستگیره های زیبا و جالب توجه، تزئین کرد و نمای خوبی بدان ها بخشید.
یراق آلات به دو جهت، مصارف زیادی در صنعت کابینت سازی دارند: نخست برای انجام وظیفه محوله ، که همان باز کردن درب قفسه یا کشوهای کابینت است، به کار می روند و دوم به جهت افزودن زیبایی به کابینت.
در انتخاب یراق آلات برای طراحی داخلی  کابینت های آشپزخانه ، باید توجه داشته باشید که یراق آلات انتخابی تان برای انجام دو وظیفه ی گفته شده در بالا، مناسب باشند. انتخاب یک دستگیره بسیار زیبا و ظریف که در عمل به هیچ کار نیاید و به هنگام انجام وظیفه ی محوله (باز کردن درب قفسه یا کشوهای کابینت) از فرط ظرافت بشکند، هیچ فایده ای ندارد.

* انتخاب پیشخوان آشپزخانه

پس از تصمیم گیری بر روی نوع کابینت مناسب، در مرحله ی بعدی نوبت آن است که برای تکمیل آشپزخانه تان یک پیشخوان انتخاب کنید.
انواع پیشخوان ها موجود است که هر کدام به لحاظ قیمت و جنس مصرفی متفاوت از دیگری می باشند. گاهی ممکن است ترکیب بندی کلی آشپزخانه ایجاب کند که جنس پیشخوان آشپز خانه ی شما از بیش از یک ماده ساخته شود. پس، بهتر است در انتخاب پیشخوان، نظر طراحی دکوراسیون داخلی را جویا شوید و از او راهنمایی بگیرید.

 

 
تگها : طراحی دکوراسیون داخلی , دکوراسیون داخلی منزل , بازسازی منزل , اجرای دکوراسیون داخلی

خدمات دکوراسیون داخلی منزل

مطالب مفید در طراحی داخلی

صفحات پربازدید دکوراسیون داخلی

 

 

 

 

تماس با ما

آدرس: تهرانپارس، بزرگراه رسالت - بین اتوبان باقری و چهارراه تیرانداز - روبروی شیرینی سالوت - پلاک 213 - طبقه سوم

تلفن: 77737642