طراحی داخلی ، طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

استفاده از گیاهان در طراحی دکوراسیون داخلی

گیاهان آپارتمانی ، طراوت بخش یک دکوراسیون زیبا

گیاهان خانگی : اگر شما هم مثل خیلی از مردم اعتقاد راسخی در درون خود دارید كه گیاهان همان‌قدر كه در بیرون خانه باعث شادی و سرزندگی ما می‌شوند، در طراحی دکوراسیون داخلی منزل اثر گذارند، پس باید فكری به حال این نیروی درونی خود كنید. بسیاری از ما شاید در مناطق بسیار سرد زندگی می‌كنیم و یا فضای كافی در بیرون از خانه خود برای پرورش گل و گیاه نداریم. در این مطلب خواهید دید كه چگونه می‌توان گل و گیاه را وارد فضای داخلی خانه كرد. با پیروی از اصول و عناصری كه از آن‌ها برای طراحی گل و گیاه در فضای بیرونی، مانند محل قرارگیری گل و گیاه، توجه به فرم، بافت، رنگ، و تناسب، استفاده می‌شود، شما می‌توانید به راحتی یك منظره زیبا و انرژی‌بخش با گیاهان خانگی در دکوراسیون داخلی خانه خود ایجاد كنید. این ایده‌ها هم برای كسانی كه فقط یك طاقچه كوچك برای این كار فضا دارند و هم برای كسانی كه یك اتاق پرنور را به این كار اختصاص داده‌اند مناسب و كاربردی است.

الف. تناسب گیاهان با فضای اتاق :

پیش از آن‌كه دست به خرید گل و گیاه بزنید قسمت‌های مختلف اتاق خود را اندازه بگیرید. گیاهی را انتخاب كنید كه نه تنها با اندازه اتاق شما تناسب دارد، بلكه محل خوبی هم برای نگهداری از آن وجود دارد. یك گیاه به شدت بزرگ می‌تواند یك فضا را خسته‌كننده و ملال‌آور كند، در حالی كه یك گیاه كوچك كه در یك بستر درست قرار نگرفته است به هیچ وجه به چشم نمی‌آید.

نكته: از گیاهی استفاده كنید كه با گیاهانی كه در فضای بیرون خانه شما در حال رشد هستند هماهنگی داشته باشد. این كار باعث ایجاد یك ارتباط درونی میان فضای داخلی و فضای بیرونی خانه شما می‌شود. برای لبه پنجره از یك گلدان باریك و دراز استفاده كنید كه بتواند تعداد زیادی گل و گیاه كوچك را در خود جای دهد. البته به جای یك گلدان دراز و باریك می‌توانید از چند گلدان كوچك با ارتفاع‌های متفاوت استفاده كنید.

نكته: از گلدان‌ها یا محفظه‌هایی استفاده كنید كه از جاری شدن آبی كه از سوراخ زهكش آن‌ها در كف بیرون می‌آید جلوگیری كند تا لبه پنجره شما آسیب نبیند.

ب. فرم: شكل سه‌بعدی گیاه :

به شكل گیاه و نحوه‌ای كه آن گیاه فضای شما را پر می‌كند توجه كنید. نمونه‌های مختلف فرم‌های گیاهی عبارت است از: ستونی، سرخم، گرد، هرمی، و گلدان‌شكل.

نكته: وقتی گیاه رشد می‌كند یك سطح افقی در قسمت فوقانی خود به وجود می‌آورد. حتما به این سطح افقی توجه كنید.

ج. بافت: میزان نرمی و زمختی گیاهی كه از آن استفاده می‌كنید چقدر است :

به این فكر كنید كه بافت گیاه چه تاثیری می‌تواند در فضای داخلی خانه شما ایجاد كند. اگر فضای شما دارای پنجره‌های زیادی است، از گیاهان مختلف با بافت‌های متفاوت استفاده كنید تا یك راهروی بسیار زیبا و خاص در فضای شما ایجاد شود.

نكته: از گلدان‌هایی با رنگی شبیه به هم استفاده كنید تا بافت گیاهان بیش از پیش در فضا به چشم بیاید.

د. رنگ: كه می‌تواند برجسته‌ترین عنصر موجود در منظره زیبای درون خانه شما باشد :

رنگ این قدرت را دارد كه در یك منظره نظم و ترتیب ایجاد كند و یا آن را به كلی تبدیل به فضایی آشفته و شلوغ كند. همین نكته در مورد گلدان‌ها و گیاهانی كه در فضای داخلی خانه از آن‌ها استفاده می‌شود صادق است. اگر شما از رنگ هراسی ندارید- كه البته دلیلی هم ندارد كه داشته باشید- از یك رنگ برجسته استفاده كنید كه نشانه‌های آن در دیگر قسمت‌های خانه مشخص است.

ه. تكرار: استفاده مكرر از گیاهان برای خلق یك الگو یا زنجیره :

استفاده از تكرار با توجه به نوع گیاهانی كه از آن‌ها استفاده می‌كنید می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی‌شناسی فضای زندگی شما بگذارد. اگر سلیقه شما مدرن است، سعی كنید لبه پنجره خانه خود را با ردیفی از گیاهان شبیه به هم، ساده، و زیبا پر كنید. اگر دوست ندارید از یك گیاه چند بار در دکوراسیون داخلی خانه خود استفاده كنید، بهتر از گیاهانی با یك فرم مشابه اما در اندازه‌ها و بافت‌های متفاوت استفاده كنید. شاید این تشابه در فرم خیلی به چشم نیاید اما تاثیر بصری بسیار دلچسبی در فضا ایجاد می‌كند.

و. نقطه كانونی: گیاهی كه به خاطر رنگ، اندازه، و بافتش به خوبی به چشم می‌آید :

اگر فضایی در خانه خود دارید كه می‌خواهید به گونه‌ای خاص و ویژه آن را طراحی كنید، در نمونه بالا گوشه‌ای دنج در اتاق نشیمن در كنار دو مبل، سعی كنید در این فضا یك گیاه بسیار بزرگ استفاده كنید تا تبدیل به نقطه كانونی شده و در فضا بدرخشد. 

نكته: یك گیاه بسیار بزرگ به نور طبیعی بسیار زیادی نیاز دارد. به همین دلیل اگر ممكن است آن را در كنار پنجره جنوبی خانه خود قرار دهید.

ز. تقارن و توازن : دو گیاه مشابه در دو طرف یك خط مركزی :

درها و پنجره‌ها فضای بسیار خوبی برای قرار دادن گلدان‌ها به صورت قرینه در فضا ایجاد می‌كنند. گیاهان مشابه وقتی در دو سوی یك در قرار می‌گیرند نه تنها برای در یك چارچوب ایجاد می‌كنند، بلكه به عنوان یك پل ارتباطی با فضای بیرون از خانه نیز عمل می‌كنند. با این حال، قرینه نبودن طراحی یك فضا به معنی نامتوازن بودن آن نیست. برای این‌كه فضای شما دارای ظاهری غیررسمی‌تر و جذاب‌تر باشد، گیاهانی با اندازه‌های مختلف را در دو سمت یك خط مركزی فرضی قرار دهید. تا زمانی كه گلدان‌ها و گیاهان دارای وزن بصری مشابه‌ای هستند توازان در فضای شما ایجاد شده است.

نكته: در این قسمت، اندازه و شكل نیز نقش بسیار مهمی بازی می‌كنند. یك فضای ورودی بسیار بزرگ می‌تواند گیاهان بسیار بزرگی را در خود جای دهد.

وقتی می‌خواهید فضای ورودی خانه خود را مملو از گل و گیاه كنید نكته‌هایی كه در بالا ذكر شد را مورد توجه قرار دهید، و سعی كنید از گیاهانی با ارتفاع‌ها، بافت‌ها، و رنگ‌های متفاوت در قسمت‌های مختلف فضای خود استفاده كنید. استفاده از گیاهان مختلف در قسمت‌های متفاوت خانه باعث ایجاد یك ارتباط بصری قوی در خانه می‌شود.

منبع : wikihow 

 
تگها : طراحی دکوراسیون داخلی منزل , دکوراسیون داخلی

خدمات دکوراسیون داخلی منزل

مطالب مفید در طراحی داخلی

صفحات پربازدید دکوراسیون داخلی

 

 

 

 

تماس با ما

آدرس: تهرانپارس، بزرگراه رسالت - بین اتوبان باقری و چهارراه تیرانداز - روبروی شیرینی سالوت - پلاک 213 - طبقه سوم

تلفن: 77737642