طراحی داخلی ، طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی

معجزه چرخه رنگ در دکوراسیون منزل

پالت های رنگی: طراحان معمولا از چرخه رنگ برای به تصویر کشیدن و نمایش دادن رنگ‌های یک طیف رنگی واضح و دیدنی استفاده می‌کنند. این مدل کاری مدل ساده‌ای است اما خیلی مهم است که بدانیم خیلی هم نباید به تمامی اصول چرخه رنگ پایبند بود. با این حال، استفاده از چرخه رنگ به ما این امکان را می‌‌دهد که از برخی از راز و رمزهای مربوط به انتخاب تم رنگی برای طراحی داخلی خانه پرده برداریم.

عکس بالا نمونه خوبی از یک چرخه رنگ ساده و درست است. چرخه رنگ در یادگیری ارتباط بین رنگ‌ها به ما کمک بسیار زیادی می‌کند. وقتی شما یک چرخه رنگ را مشاهده می‌کنید، برخی از رنگ‌ها در موقعیت‌هایی متضاد از هم قرار گرفته‌اند. رنگ‌های متضاد به رنگ‌های مکمل معروفند، چراکه آن‌ها در کنار هم هماهنگی خوبی ایجاد می‌کنند.

رنگ‌های مکمل در دکوراسیون منزل

رنگ‌های قرمز و سبز در چرخه رنگ روبه‌روی هم قرار دارند، بنابراین این دو رنگ مکمل هم هستند. اگرچه این دو رنگ برای بسیار از مردم یادآور بهار و ایام نوروز هستند، اما این موضوع به این معنی است که فقط در این مورد می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این صندلی قدیمی و کاشی‌های جذاب و زیبای دیوار نه تنها شما را به یاد بهار می‌اندازند، بلکه ترکیب این دو رنگ مکمل فضایی خاص و جالب توجه را پدید آورده است. رنگ سبز جلوه طبیعت در دکوراسیون داخلی است. از آن برای طراوت بخشیدن به خانه خود استفاده کنید. رنگ‌های نارنجی و آبی نیز در دو نقطه مقابل هم در چرخه رنگ قرار دارند. اگر در یک فضا از آن‌ها استفاده کنید به سرعت متوجه تم رنگی متضاد خواهید شد. رنگ آبی ، تجربه ی آرامش در طراحی داخلی است، با ترکیب آن با رنگ نارنجی زیبایی را به دکوراسیون خانه خود بیاورید.

سه‌تایی‌ها در انتخاب رنگ دکوراسیون منزل

اگریک طرح رنگی که از سه رنگی که به یک اندازه در چرخه رنگ قرار دارند تشکیل شده باشد، به آن سه‌تایی می‌گویند. ساده‌ترین و معروف‌ترین سه‌تایی‌ها، سه رنگ اصلی یعنی قرمز، زرد، و آبی هستند. این رنگ‌ها در دایره رنگ در ۳ نقطه مساوی قرار گرفته‌اند (سه گوشه مثلث متساوی‌الاضلاع). هارمونی در رنگ‌های سه‌تایی کاملا پرتحرک هستند، حتی اگر آن ها بسیار کم‌رنگ و یا ترکیب شده با خاکستری به کار برده شوند. برای داشتن یک هارمونی سه‌تایی موفق باید توازن را دقیقا رعایت کرد؛ یک رنگ را رنگ اصلی و دو رنگ دیگر را پایه آن قرار دهید. شما می توانید خانه ای آرام از ترکیب خاکستری با دیگر رنگ ها داشته باشید. دلیلی ندارد که ترکیب رنگ‌های سه‌تایی همیشه خیلی واضح و مشخص در فضا به کار برود؛ کاری که در هنر اوایل قرن بیستم انجام می‌شد. با تغییر سایه‌ها و تنالیته‌های هر کدام از این رنگ‌ها، شما می‌توانید هم یک فضای خاص و برجسته خلق کنید و هم از نظر بصری یک ترکیب رنگی متعادل بسازید. بهترین رنگ را برای خانه تان انتخاب کنید و ترکیبی مناسب و متناسب با سلیقه خود را در خانه به کار ببرید.

مکمل‌های رنگی متساوی‌الساقین برای دکوراسیون منزل

یکی از راه‌های انتخاب رنگ‌های سه‌تایی استفاده از تکنیک مکمل متساوی‌الساقین است. برای رسیدن به این سه رنگ ابتدا باید یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید و سپس دو رنگ کناری رنگ مکمل این رنگ اصلی را نیز انتخاب کنید. در این حالت سه رنگ شما مشخص می‌شوند. در مثال ما این رنگ سبز است. رنگ متضاد رنگ سبز، رنگ قرمز است. اما اگر دو رنگ کناری رنگ قرمز را مشخص کنید به دو رنگ نارنجی و ارغوانی می‌رسید. سبز، نارنجی، و ارغوانی یک مکمل متساوی‌الساقین هستند. ارغوانی، رنگی برای ثروتمندان است و در کنار دیگر رنگ ها، حال و هوایی خاص به خانه شما می بخشد. ارغوانی، زرد، و نارنجی هم یک مکمل متساوی‌الساقین دیگری هستند.  البته باید بدانید که دلیلی ندارید قوانین مربوط به چرخه رنگ را موبه‌مو رعایت کنید؛ بهتر است آن‌ها را به عنوان یک دستور‌العمل در نظر بگیرید. طراحان حرفه‌ای از چرخه رنگ به عنوان اساس کار خود استفاده می‌کنند اما هنگام کار با توجه به نیازها و ایده‌ها تغییراتی را در آن‌ها اعمال می‌کنند.

رنگ‌های مشابه در طراحی دکوراسیون منزل

رنگ‌های مشابه رنگ‌هایی هستند که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و وقتی در یک طرح جای می‌گیرند به آن‌ها تم کلی رنگی مشابه می‌گویند. رنگ‌های زرد و نارنجی، نارنجی و قرمز، و قرمز و نارنجی نمونه‌هایی ساده از رنگ‌های مشابه هستند. این رنگ‌ها معمولا با یکدیگر خیلی خوب جور می‌شوند و صحنه و طرح‌های زیبایی را به جا می‌گذارند. این رنگ‌ها در طبیعت به راحتی پیدا می‌شوند و هارمونی‌ای که به وجود می‌آورند بسیار دل‌نواز است. بازی با رنگ ها در اتاق نشیمن می تواند خانه شما را دگرگون کند. زرد، زرد- سبز، و سبز یک طرح رنگی مشابه دیگر هستند. رنگ‌های مشابه وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند حسی از یک توازن کلاسیک را در فضا ایجاد می‌کنند. 

رنگ‌های غیر ترکیبی ( تک فام) در طراحی دکوراسیون منزل

 یک طرح رنگی تک‌فام از یک رنگ مشخص تشکیل شده که تنالیته‌ها و سایه‌های مختلفی از این رنگ در فضا به کار گرفته شده‌اند. تولیدکنندگان رنگ کارت‌هایی را داخل محصولات خود قرار می‌دهند که در آن تنالیته‌ها و سایه‌های مختلف آن رنگ در آن مشخص است. برای همین اگر می‌خواهید از طرح‌های رنگی تک‌فام استفاده کنید به سادگی می‌توانید از این کارت‌ها استفاده کرده و اتاق خود را به رنگ‌های دلخواه خود درآورید. سقف را به یک رنگ درآورید، سه دیوار دیگر را به یک رنگ دیگر درآورده، و از یک رنگ سوم برای رنگ کردن تنها دیوار باقی مانده استفاده کنید. یادتان باشد هر سه رنگ باید در یک کارت باشند تا طرح رنگی شما تک‌فام شود.

آشنایی با این پنج مفهوم اصلی نقطه آغاز هر نوع طراحی رنگ برای یک فضا است. اگر خیلی در زمینه رنگ خبره نیستید و قصد دارید خودتان براساس سلیقه‌تان رنگ‌های اتاق‌تان را انتخاب کنید حتما از دستورالعمل‌های این مطلب استفاده کنید.

منبع: houzz

 

 

 
تگها : طراحی داخلی , دکوراسیون داخلی

خدمات دکوراسیون داخلی منزل

مطالب مفید در طراحی داخلی

صفحات پربازدید دکوراسیون داخلی

 

 

 

 

تماس با ما

آدرس: تهرانپارس، بزرگراه رسالت - بین اتوبان باقری و چهارراه تیرانداز - روبروی شیرینی سالوت - پلاک 213 - طبقه سوم

تلفن: 77737642