طراحی داخلی ، طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی نور هم یک هنر است و هم یک علم. وقتی برای خانه‌های خود یک طرح نوری جذاب و مناسب ارائه می دهیم، حس و حالی منحصربه‌فرد و زیبا به فضای خانه ما اضافه می‌شود. نورپردازی توکار در موفقیت یک طراحی دکوراسیون داخلی خوب نقش بسیار مهمی بازی می کند. اگر این منابع نوری تو کار در جای مناسبی کار گذاشته شوند تمام ویژگی‌های مثبت و خاص در فضا می‌درخشند و یا یک عنصر خاص بیش از عناصر دیگر به چشم می‌آید. در این مطلب می‌خواهیم در مورد این منابع نوری با شما صحبت کنیم و به شما بگوییم که برای استفاده از آن‌ها چه کارهایی باید انجام دهید..

مقدار نیروی برق مورد نیاز خود را مشخص کنید

در این‌جا می‌خواهیم یک فرمول ساده برای به دست آوردن نیروی برق مورد نیاز را به شما آموزش دهیم: طول اتاق را در عرض آن ضرب کنید تا مساحت اتاق به دست آید. عدد به دست آمده را در عدد ۵/۱ ضرب کنید؛ عدد به دست‌آمده نیروی برق کلی است که برای روشن کردن اتاق شما مورد نیاز است. این عدد به شما کمک می کند تا مدیریت بهتری برای تهیه منابع نوری داشته باشید.

نکته: وقتی می‌خواهید منابع نوری رو به پایین (منابع نوری توکار) را در آشپزخانه خود نصب کنید آن‌ها را از دو نوع زاویه باز و زاویه متوسط انتخاب کنید. در این حالت منابع نوری که دارای زاویه باز هستند فضای شما را به طور کلی روشن می‌کنند و منابع نوری که دارای زاویه متوسطی هستند به صورت موضعی تجهیزات آشپزخانه مانند اجاق گاز، پیش‌خان، و لوازم جانبی آشپزخانه را روشن می‌کنند.

تعداد منابع نوری مناسب فضای خود را مشخص کنید

وقتی که نیروی برق مورد نیاز فضای شما مشخص شد، این عدد را به میزان وات منابع نوری خود که قصد استفاده از آن‌ها را دارید تقسیم کنید تا تعداد کلی منابع نوری تورفته‌ای که مناسب فضای شماست به دست آید.

منابع نوری خود را به طور متوازن و یکنواخت در فضا پخش کنید

اکنون شما می‌دانید که اتاق‌تان به چه مقدار نیروی برق و هم‌چنین منابع نوری نیاز دارد. اما جاگذاری و محل نصب آن‌ها در اتاق هم به اندازه به دست آوردن این اطلاعات مهم است.سعی کنید حداقل منابع نوری را در فاصله‌ای ۶۰ سانتی‌متری از دیواها در سقف نصب کنید. هدف خود را در ابتدا این مسئله بگذارید که منابع نوری و چراغ‌ها را به صورت یکنواخت و متوازن در سقف پخش کنید. هم‌چنین یادتان نرود که بین هر چراغ باید ۶۰ سانتی‌متر فاصله وجود داشته باشد. البته این اعداد دستور‌العمل‌های کلی هستند و شما باید براساس نیازها و ابعاد اتاق خود در این اعداد و دستور‌العمل‌های تغییراتی ایجاد کنید. بر روی توزان و پخش شدن یکدست چراغ‌ها تمرکز کنید و از این‌که یک عمل را چند بار در نقاط مختلف انجام دهید نگران نشوید.

نکته: اگر شما در آپارتمان زندگی می‌کنید و تصمیم دارید برای دکوراسیون منزل نقلی خود نورپردازی طراحی کنید و هم چنین  روی خانه شما خانه دیگری وجود دارد و هم‌چنین سقف فضای زندگی شما بتنی است، شما دیگر به یک برق‌کار ماهر و مجرب برای انجام امور مربوط به برق‌کاری و سیم‌کشی سقف خانه خود نیاز ندارید، چراکه این مسائل از قبل در سقف آپارتمان شما پیش‌بینی شده است.

از کیت‌های کم و زیادکننده نور استفاده کنید

وقتی می‌خواهید چراغ‌های تورفته خانه خود را بازسازی و یا نو کنید، استفاده از کیت‌های کم و زیادکننده نور یک ضرورت است. استفاده از این نوع کیت‌ها به شما کمک می‌کند تا میزان نیروی برق مصرفی فضای زندگی خود را کنترل کنید و آن را براساس نیاز خود و ساعات روز تنظیم کنید. این کار هم‌چنین باعث عمر بیشتر منابع نوری می‌شود.

یک نقطه کانونی ایجاد کنید

روشن کردن تابلوهای هنری جذاب و چشم نواز موجود در اتاق با استفاده از چراغ‌هایی که درون قاب‌های متحرک قرار گرفته‌اند در فضای شما یک نقطه کانونی ایجاد می‌کند. این نوع چراغ‌ها دارای قابی هستند که این قابلیت را دارد که بچرخد، تغییر جهت بدهد، و بالا و پایین شود. این موضوع به شما این امکان را می‌دهد که منبع نوری را دقیقا در محلی بتابانید که به آن نیاز دارید.

نکته: هم‌چنین چراغ‌هایی که درون قاب‌های متحرک قرار دارند برای نورپردازی موضعی مناسب هستند. وقتی چنین چراغ‌هایی را در بالای محل مطالعه خود نصب می‌کنید، آن‌ها را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که وقتی روی صندلی مشغول مطالعه هستید، شانه‌ها و سر شما مانعی در برابر نور ایجاد نکند.

از منابع نوری مختلف برای نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی استفاده کنید

استفاده از منابع نوری که بتوانند به صورت بهینه و کافی فضای سرویس بهداشتی و حمام را روشن کنند کار دشواری است. در این مورد معمولا از ترکیبی از منابع نوری مختلف استفاده می‌شود تا بهترین نتیجه ممکن به دست آید. برای مثال از چراغ‌های توکار برای روشن کردن قسمتی که میز آینه و روشویی قرار گرفته‌اند استفاده کنید. هم‌چنین از دو چراغی که درون قاب‌های متحرک قرار دارند در نزدیکی آینه استفاده کنید. منابع نوری را به‌گونه‌ای در فضا پخش کنید که نور عمومی متعادل باشد و در قسمت‌های مختلف نورها همدیگر را پوشش دهند.

نکته: فضای سرویس بهداشتی و حمام معمولا مرطوب است، پس دقت کنید که از چراغ‌هایی استفاده کنید که در این نوع فضاها خراب نمی‌شوند.

منبع : houzz

 

 
تگها : دکوراسیون منزل

خدمات دکوراسیون داخلی منزل

مطالب مفید در طراحی داخلی

صفحات پربازدید دکوراسیون داخلی

 

 

 

 

تماس با ما

آدرس: تهرانپارس، بزرگراه رسالت - بین اتوبان باقری و چهارراه تیرانداز - روبروی شیرینی سالوت - پلاک 213 - طبقه سوم

تلفن: 77737642